Чому плавають оберти двигуна на холостому ходу

0
Ford готує дуже потужний двигун
Ford готує дуже потужний двигун

Тремтіння стрілки тахометра при відпущеній педалі газу нерідко є ознакою серйозних неполадок у двигуні.

Нестабільні оберти холостого ходу (скорочено ХХ) – несправність вельми підступна, а головний підводний камінь тут – неоднозначність причин. Подібний симптом може з рівним успіхом бути наслідком як поганої роботи витратоміра, так і датчика абсолютного тиску, або втомленого потенціометра дросельної заслінки. При цьому перераховані деталі на середньостатистичний масовий автомобіль коштують відносно недорого і міняються, як правило, за кілька хвилин. Куди гірше, якщо плаваючі холості пов’язані з прогаром клапана або зношеними форсунками. Симптоматика буде ідентична, а ось складність і вартість ремонту різнитися кратно. Щоб трохи заощадити, замовляйте запчастини вигідно. Деталі за посиланням: https://avtomobile.parts/.

Тому для достовірного визначення причин плаваючих обертів на сучасному автомобілі знадобиться діагностичний OBD-сканер. Другим варіантом, якщо електронна діагностика недоступна, є хіба що перебір датчиків, що потрапляють під підозру, навмання. Звісно, купувати їх усі разом необов’язково. У подібній ситуації варто кинути клич на форумі моделі автомобіля і домовитися з кимось із одноклубників про тимчасову підміну для тесту.

Чим небезпечні плаваючі оберти холостого ходу

У загальному випадку саме по собі явище (а нестабільний холостий хід – це наслідок, а не причина) не становить небезпеки. Інша річ, що тривала експлуатація з подібним симптомом, як і будь-яка несправність, поступово призводить до посилення проблеми. Так, якщо винен поступово «вмираючий» ДМРВ (він же масметр, він же витратомір), то незабаром він відмовить остаточно. А продовження експлуатації з нестабільним ХХ через прогорілий випускний клапан і зовсім може призвести до куди більш сумних наслідків. За певної завзятості власника – аж до капремонту мотора. Коли клапан остаточно зруйнується і обсипиться в камеру згоряння.

Як зрозуміти, що плавають оберти на холостому ходу

На перший погляд питання звучить абсурдно, але не варто поспішати з висновками. Річ у тім, що на багатьох сучасних автомобілях холодний запуск двигуна (особливо взимку) супроводжується не просто підвищеними прогрівальними обертами, а й своєрідним «тремором» стрілки тахометра. Іноді доходить до того, що перші 10-30 секунд після старту навіть спостерігається відчутна вібрація і перебої в роботі двигуна. Що, звісно, спочатку може привести власника в стан легкої паніки, особливо якщо автомобіль новий або зовсім свіжий. Особливо виражений подібний ефект на деяких сімействах двигунів групи VAG, але і на інших машинах також зустрічається.

Розгадка проста: першочерговим завданням будь-якого сучасного мотора після холодного старту є виведення каталізатора на робочу температуру. Для цього в деяких блоках управління закладений алгоритм не просто підвищення оборотів холостого ходу, а й методи типу додаткових імпульсів відкриття форсунок, які в звичайних режимах роботи не використовуються. Подібні прийоми прискореного прогріву і викликають, зокрема, деяку нестабільність холостого ходу з відповідними відгуками тахометра.

Звичайно, завжди потрібно розуміти, що подібна поведінка за тривалістю не перевищує одну хвилину після старту, а також не проявляється під час запуску вже прогрітого автомобіля. І вже точно алгоритм прогріву каталізатора не викликає на справній машині «Check engine». В іншому разі слід шукати несправність.

Говорячи про норму холостих обертів, слід звертатися до інструкції по кожній конкретній моделі. У загальному випадку середня норма ХХ для легкових автомобілів лежить у межах 600-900 обертів на хвилину, зазвичай ближче до значення 750.

8 причин плаваючих обертів двигуна на холостому ходу

Ще раз обмовимося, що в сучасному двигуні достеменно встановити причину плаваючих холостих без сканера важко навіть професіоналу. Проте список основних датчиків і деталей, які можуть викликати збій, цілком конкретний:

  1. Датчик масової витрати повітря (ДМВП). Цей елемент управління впорскуванням перебуває в «топ-3» причин нестабільних холостих. Як альтернатива ДМВП, на багатьох моторах використовується зв’язка датчиків абсолютного тиску (ДАД, він же MAF-сенсор) і температури повітря на впуску (ДТВ). Причому в двигунах, оснащених турбонадувом, практично безальтернативно застосовується другий варіант. У теорії витратомір можна почистити, але на практиці позитивний результат досягається лише в половині випадків і ненадовго, а іноді стає тільки гірше. Що стосується датчиків тиску і температури, ці елементи вважаються одними з найбільш невибагливих, але обслуговуванню і ремонту не підлягають.
  2. Підсмоктування повітря. Весь об’єм, що надходить у циліндри, має бути строго врахований датчиком витрат. Якщо ж у впускному тракті після ДМВП утворюється нещільність, то на такті впуску поршень частково засмоктує повітря “повз касу” у вигляді ДМВП. А отже, комп’ютер дозуватиме паливо без урахування об’єму кисню, що збільшився за фактом, що і призведе до плавання холостих обертів. Зазначимо, що сучасні двигуни, які дедалі частіше оснащуються турбонадувом і MAF-сенсором, набагато менш чутливі до паразитних підсмоктувань повітря, ніж мотори з ДМВП. Зрозуміло, до певних меж.
  3. Регулятор, або, як ще називають, клапан холостого ходу (РХХ/КХХ). Як зрозуміло з назви, вузол призначений для стабілізації оборотів коленвала без навантаження. Зазвичай причиною виходу з ладу слугує банальне забруднення – в цьому випадку допоможе чистка. Але РХХ може і просто «втомитися» природним чином, тоді питання вирішується заміною.
  4. Датчик положення дросельної заслінки (ДПЗП). На більшості сучасних двигунів регулятор ХХ відсутній, а за холостий хід, так само як і за робочий, відповідає дросельна заслінка. Некоректні показання ДПДЗ формують у блока керування помилковий алгоритм подачі палива, що призводить до нестабільних обертів.
  5. Проблема із системою живлення. У переважній більшості випадків вона пов’язана з засміченими або зношеними форсунками. Зв’язок прямий: неточне дозування палива – нестабільні оберти.
  6. Несправність датчика положення колінвалу (ДПКВ) або розподілвалу (ДПРВ). У результаті чого збиваються фази газорозподілу, що впливає, зокрема, на холості оберти.
  7. Система вентиляції картера. Гази, що надходять із картерного простору, також враховуються під час розрахунку паливоповітряної суміші. У контурі ВКГ встановлено клапан, що допускає рух газів тільки в один бік – до впускного колектора. Якщо клапан несправний, гази почнуть «гуляти» в обидва боки, що може викликати відповідну поведінку стрілки тахометра.
  8. Прогар клапана. Не найпоширеніша причина плаваючих холостих, але, тим не менш, періодично зустрічається. Механізм впливу пов’язаний з падінням у циліндрі компресії і, як наслідок, некоректним сумішоутворенням.

Перерахованими причинами список не обмежується: як згадувалося спочатку, холості оберти, що гуляють, – несправність «шкідлива» і нерідко пов’язана з цілим комплексом проблем. Проте основний пул елементів, що потрапляють під підозру, виглядає саме так. Нарешті, не варто забувати і про найбанальнішу причину – низьку якість палива. Часто всі нетипові тривожні симптоми, включно з нестабільним холостим ходом, зникають після заправки свіжим паливом на нормальній мережевій АЗС.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяАвтозапчастини для кожного авто від Автогранд: ваш надійний постачальник
наступна статтяПарковку біля аеропорту “накриють” сонячними панелями: що це дасть

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я