В Україні провели дослідження “спиртового” бензину

0
1462
біопаливо паливо заправка

Експерти перевірили якість палива з біокомпонентами

На альтернативні види палива або, як називають їх у народі «спиртові» бензини, ще кілька років тому покладали великі перспективи. Навіть преміальні мережі вводили у себе ці позиції, зокрема, WOG. А «першопрохідцями» у цьому сегменті стала мережа автозаправних комплексів БРСМ-НАФТА.

Причина була проста – автолюбителі завжди хочуть економити

Різниця сягала чотирьох і більше гривень на літрі – серйозний аргумент! Але з роками цей вид альтернативного палива «не злетів» – в основному через дефіцит сировини і невеликий попиту багато мереж відмовилися від просування даного продукту. Проте, в поточний момент інтерес до даного виду бензину знову зріс – всьому виною стрімке зростання цін на «традиційний» бензин і загальне збіднення населення. Зараз різниця в ціні між «спиртовим» і звичайним бензином може досягати і 8 гривень на літрі. Тому знову виникло питання, а як справи з якістю подібного палива? Трейдери виробляють його самостійно, тому певні побоювання є. Це і стало приводом «взятися за проби» в столичному Інституті споживчих експертиз.

На даний момент подібне паливо експертам вдалося виявити тільки в чотирьох мережах – БРСМ-Нафта, Авіас, Моttо і регіональної мережі BVS. Результати виявилися не райдужними – половина зразків виявилися не «спиртовим» паливом, а якоюсь сумішшю.

Який вміст спирту у “суміші”?

Багато автомобілістів з недовірою ставляться до біопалива, мовляв, спирт – «це ж вода». Цей розхожий стереотип не зовсім відповідає дійсності. В бензин додають нехарчової спирт, який із задоволенням «витрачають» наші організми, а неочищений, з великою кількістю сивушних масел, зневоднений і денатурований бензином.

«Це спеціальний технічний спирт. Якщо паливо зроблено за всіма нормами і відповідає нормативам ДСТУ, цим паливом можна заправляти будь-який автомобіль і не турбуватися, що він може зламатися », – каже директор Інституту споживчих експертиз Юрій Чорнобривець.

Лабораторні випробування почалися з головного – з визначення об’ємної частки спиртів, величина якої і обумовлює основні властивості спиртового палива. Треба відзначити, що спиртове паливо ділиться на дві категорії – автобензин з вмістом біоетанолу не менше 30% відноситься до альтернативних палив, якщо біоетанолу менш 30% – не є альтернативним, а відносяться до спиртовим по маркам Е5, Е7, Е10 (відповідно до Технічного регламенту) і ці марки бензинів не можна плутати з альтернативними паливами – вони випускаються за різними нормативними документами!

За підсумками лабораторних випробувань, тільки зразок, набутий на АЗК БРСМ-Нафта виявився альтернативними з вмістом етанолу 30,7 відсотка. Менше 30 відсотків виявлено в зразку Моttо, а в зразках з заправок Авіас і BVS етанолу і зовсім майже не виявилося! З чого ж зроблені ці суміші, показали подальше вивчення складу.

Перевірка октану

Зазвичай у альтернативних палив присутній неабиякий запас по цьому параметру. Цього разу цей показник виявився найвищим не у всіх, хоча і порушень не було виявлено.

Цей показник характеризує стійкість палива до детонації – передчасного згорання бензину в камері згоряння. Детонація шкідлива для мотора не тільки підвищеною витратою палива і зниженням потужності, але і передчасним зносом двигуна через зайві навантаження. Октанове число вимірювали по дослідницькому методу. Найвищий запас міцності виявився у палива А-95Е Premium + від мережі БРСМ-нафта – 98 одиниць! А ось Авіас і BVS обмежилися потраплянням в норматив – 95,7 і 95 одиниць відповідно.

«При згорянні палива виділяється надлишкова енергія, коли спалюється бензин енергія перетворюється на теплову енергію. ККД двигуна падає. Коли спалюється етанол, температура нижче і ККД двигуна збільшується. Навіть скорочується витрата палива. Так працюють сучасні двигуни. Якщо ми поїздимо на європейських і американських двигунах побачимо, що сама технологія вже зобов’язує нас використовувати таке паливо », – прокоментував Євген Лукашевич, засновник ЧОА« Українська технологічна компанія ».

Бензол і ароматика

Як відомо, бензол і ароматичні вуглеводні це речовини, які можуть завдати шкоди паливній системі і привести до її передчасного зносу. Крім того, не випаровуючись цілком, бензол змиває масляну плівку в моторі, що призводить до підвищеного зносу циліндрів двигуна. Ну і звичайно, вони завдають шкоди навколишньому середовищу.

Однак без ароматичних вуглеводнів неможливо виробляти якісний бензин, оскільки ароматика – це процеси вторинної переробки нафти, які дають високооктановий компонент. Негативні сторони, це негативний вплив на навколишнє середовище, тому зміст цих компонентів обмежують в нормативних документах. В альтернативних бензинах за рахунок 30-процентного вмісту біоетанолу, вміст ароматичних вуглеводнів можна скоротити, тому що спирт має велике октанове число.

«Перша перевага альтернативного палива – енергетична безпека. Друге – здоров’я людей. Додавання етанолу в бензин підвищує якість палива з точки зору вихлопу продуктів, скорочується викид діоксинів і канцерогенів. Третє – при виробництві біоетанолу виробляються корми, це продовольча безпека. Четверта – перспективи нарощування виробництва сировини: кукурудзи, пшениці, буряка », – каже Євген Лукашевич, експерт паливного ринку.

Спиртові бензини виробляються по ТУ, тому виробник сам визначає граничні кількості цих речовин, наприклад, того ж бензолу. Тому оцінювали за фактичним змістом, з оглядкою на ДСТУ для поліпшеного «дев’яносто п’ятого”, який не допускає вміст бензолу більше 1%. Практична відсутність цієї шкідливої ​​речовини (0,23%) виявилося в зразку БРСМ-нафта. Відмінний результат! А ось у колег не все так райдужно. У Авіас вміст бензолу 1,2%, що перевищує вимоги ДСТУ, а у BVS і зовсім 2,6%. Така кількість вже може завдати серйозної шкоди двигуну.

 

Корозія не пройде

Одним з найбільш важливих експлуатаційних показників спиртового палива є корозійна активність. Справа в тому, що спирт є сильним розчинником і роз’їдає гумові і пластикові деталі паливної системи. Щоб цього уникнути, до складу біопалива потрібно вводити спеціальну присадку, що підвищує значення кислотного параметра pH. В цілому, цей показник повинен бути від 6 до 9 одиниць. Всі учасники впоралися з цим тестом, а найвище значення (7,4 одиниці) було виявлено в пробі палива А-95Е Premium + від мережі БРСМ-нафта. Такі показники говорять про те, що за своїми антикорозійними властивостями спиртової бензин практично не відрізняється від звичайного бензину і є нешкідливим для гумотехнічних деталей двигуна.

АЗС Октанове число (досл. метод, не менше 95 од.) Масова частка бензолу (%, не більше 1) Масова частка ароматичних вуглеводнів (%, не більше 35) Об’ємна частка етанолу (%) Значення рН (в межах 6,5-9,0) Об’ємна частка етерів (%, не більше 15)
Авіас 95,7 1,2 15,8 7,9 7 15
БРСМ – НАФТА 98 0,23 7,2 30,7 7,4 1,3
BVS 95 2,6 10,7 0,25 7,1 20,6
MOTTO 96 1 17,8 28,5 6,6 10,5

 

Об’ємна частина ефірів

Після того, як в лабораторії визначили, що два зразка (Авіас і BVS) не є «спиртовими», був перевірений рівень вмісту ефірів, кисневмісних присадок. Аналіз показав, що паливо з цих двох мереж складається з відповідно 15 і 20,6 відсотків цього компонента. Додавання такої кількості кисневмісних компонентів призводить до погіршення теплотворної здатності палива, що призведе в кінцевому підсумку до сповільненої динаміці авто і більшого витраті палива.

Підсумки і світовий досвід

Результати показали, що заправлятися «спиртовим» або «альтернативним» бензином без ризику для власного автомобіля можна і потрібно. Важливо уважно підходити до вибору продавців такого палива. Адже виробляють його самостійно, і зрозуміти, з чого воно складається, можна тільки лабораторним шляхом. Якщо ж надійний продавець знайдений, за якість бензину, витрата палива і стан автомобіля можна не турбуватися.

«Спиртовий бензин, як відомо, має певні миючі властивості. З першими заморозками у мене цієї проблеми ніби не бувало: ніяких дабл стартів, все в порядку. Легкий завжди надійний пуск навіть в морозну погоду, легка нормальна робота двигуна. На сервісі дивилися свічки, стан фільтрів – все набагато краще, ніж при використанні звичайного бензину », – розповідає автоексперт, заступник редактора журналу« За кермом »Ярослав Масковка, який вже 3 роки заправляється« спиртовим бензином ».

Раз у альтернативного палива стільки переваг, чому воно досі не стало лідером продажів в Україні?

Експерти називають кілька причин: не всі водії про нього знають, не у всіх роздрібних мережах його можна купити. Крім того, біоетанол в нашій країні став страшилкою і оповитий міфами. А поки на українському ринку продовжують дебати про те, чи шкідливий він чи корисний, світ давно пішов вперед. У Бразилії 50% авто їздять на чистому біоетанолі, інші – мають 27%. Вся Європа додає вже додає в бензин 10% спирту і має намір збільшити вміст до 14% в 2030 році. Китай зупинив дотації у виробництво електрокарів і закупив в України 6 млн тонн кукурудзи для власного виробництва біоетанолу. Для цих цілей в КНР побудували найбільший в світі біоетаноловий завод в світі. Країна третя після США і Бразилії за обсягами виробництва і споживання біоетанолу.

«Тільки в Україні ця історія інтенсивно блокується фейком і різними дурницями про те, що біоетанол це погано. 85% європейського бензину – бензин з додаванням біоетанолу. Бразильці ще в 1976 році, коли всі двигуни були на карбюраторах, ввели обов’язкове додавання 11%. Як результат з 1976 по 2000 роки тільки на імпорті нафти вони заощадили більше 90 млрд доларів. Для України це золоте дно », – каже Тарас Ніколаєнко, виконавчий директор Української асоціації виробників біоетанолу.

Дмитро Сисоєв.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

4 × one =