Світовий автопром більше не страждає від дефіциту напівпровідників

0

Світова автопромисловість оговталася від пандемії COVID-19 та нестачі мікросхем й переходить в активну фазу виробництва: проблема напівпровідникових чіпів відійшла якщо не на другий, то на третій план.

За підрахунками експертів S&P Global Mobility, у 2021 році понад 9,5 млн одиниць світового виробництва легкових автомобілів було втрачено через брак необхідних напівпровідників. Пік дефіциту прийшовся на третій квартал 2021 року з ймовірною втратою обсягу 3,5 млн одиниць транспорту. Ще 3 мільйони машин світовий ринок недоотримав у 2022 році.

У першій половині 2023 року втрати, пов’язані безпосередньо з нестачею напівпровідників, скоротилися приблизно до 524 000 одиниць. Постачання мікросхем все ще залишається обмеженими, але автовиробники вже адаптували свої виробничі графіки.

“Зараз ми перебуваємо в стані, коли автомобільна промисловість адаптувалася до обмежених постачань, і тепер набагато менша ймовірність того, що вона постраждає від серйозних збоїв. За нинішнього рівня постачання напівпровідників можна підтримувати 22 мільйони одиниць світового виробництва легкових автомобілів на квартал”, – підкреслив виконавчий директор S&P Global Mobility з глобального виробництва легкових автомобілів Марк Фулторп.

Попит на більш складні інформаційно-розважальні системи, передові системи безпеки та автономність транспортних засобів збільшить потреби у напівпровідниках для автомобілів усіх сегментів, у т.ч. в групі спецтехніки.

Майбутній власник навіть недорогої автівки ще в автосалоні цікавиться не стільки потужністю та ресурсом двигуна, скільки функціональними можливостями системи допомоги водієві. А це все не з дешевих атрибутів комплектування.

Нестача всього лиш малесенької мікросхеми поставила на прикол світове виробництво. Фото: images.wsj.net

Якщо у 2020 році вартість напівпровідників, встановлених у транспортних засобах, становила в середньому 500 доларів США, то до 2028-го ця атрибутика зросте у ціні майже в три рази – до 1400 доларів США на кожен автомобіль, а при доукомплектації і більше.

Хоча напівпровідникова криза значною мірою вирішена, ситуація з постачанням чіпів має певний ступінь невизначеності. Попит на кілька типів чіпів перевищує ринкові пропозиції. І якщо потреби на мікросхеми у галузі побутової електроніки останнім часом впали, то використання напівпровідників в автомобілях буде зростати.

В мінусі на десять років

Експерти згаданого вище аналітичного центру S&P Global Mobility стверджують, що траєкторія галузі через пандемію та кризу з чіпами не дозволила автовиробництву розвиватися у набраному до пандемії темпі і це відкинуло очікуване піднесення на добрих десять років.

І хоча виробництво та продажі покращуються, а постачання напівпровідників більше не буде джерелом перебоїв у виробництві автомобілів, все-таки мало шансів найближчим часом надолужити втрачені обсяги виробництва та реалізації автівок. Нагадаємо, за прогнозами до пандемії COVID-19 все йшло до того, що виробництво і глобальні продажі перевищать 100 млн одиниць на рік уже в 2022 році.

Такої стерильної чистоти, як на виробництві чіпів, не має жодна лікарня світу з притаманною медикам прискіпливістю до операційних блоків. Фото letsgodigital.org

Можливо так і було б, оскільки світові продажі легкових автомобілів у 2018 році досягли 93,8 млн штук. Червневий прогноз S&P Global Mobility передбачає збут у 2023 році 83,6 млн машин. До 2027 року передбачається реалізація 93 млн легковиків на рік. Річний продаж понад 100 мільйонів автівок очікується десь після 2030 року.

Що стосується світового виробництва легкових автомобілів, то у 2018 році це число досягло 94,1 млн одиниць, але потім скоротилося приблизно до 88 млн 2020 року. Причини відомі. У 2023 році аналітики прогнозують обсяг виробництва до 85,6 млн автомобілів, а у 2024 році – 88 млн автівок. Очікувати випуск понад 94 млн легкових автомобілів до 2028 року аналітики Global Mobility не радять.

Середина 2023-го засвідчила лише переломний момент, коли постачання напівпровідників більше не обмежує виробництво автомобілів. Але подальший курс на електрифікацію та автономне водіння буде породжувати нові виклики саме в царині електроніки, й до цього слід готуватися з урахуванням уроків трьох попередніх років.

З переходом до акумуляторних та автономних машин виклики до виробників мікросхем лише зростатимуть. Фото: mobileworldlive.com

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяЗ’явились перші зображення оновлених Škoda Scala та Škoda Kamiq
наступна статтяОновлений Ford Transit отримав технології на основі 5G

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я