Чим українські водії заправляють свої авто на АЗС: результати досліджень А-95

0

Інститут споживчих експертиз провів чергові дослідження. Цього разу увагу фахівців було сконцентровано на бензині А-95

Результати тестів опубліковані на сайті Інституту споживчих експертиз. Минулого місяця вітчизняні експерти виявили чималу кількість порушень.

Фахівцям давно та добре відомо, як “базовий” бензин А-92 перетворюють на “95-й” шляхом нехитрих маніпуляцій із різноманітними забороненими присадками. Виходить, що ситуація з якістю А-95 на українських заправках може бути ще гіршою, ніж з А-92, адже “п’ятого” продається на порядок більше?

Це і перевірили експерти Інституту споживчих експертиз, провівши рейд по найбільш популярних мережах АЗС. Виявилося, що заправка “п’ятим” бензином, як і раніше, може бути історією з сумними наслідками.

Основну увагу експерти приділили великим всеукраїнським мережам, але також проби відібрали у середніх та регіональних мережах, які позиціонують себе на ринку як дискаунтери. Відбори відбувалися по території всієї країни. У цьому дослідженні були відібрані зразки 12 мереж – ОККО, SHELL, PARALLEL, KLO, Prime, Укрнафта, Avantage 7, Фактор, БРСМ-нафта, Мотта, Sun Oil та АС Ойл.

Цього разу експерти впровадили нововведення – розділили результати, отримані в лабораторії, на зони – зелену, синю та червону. У першу потрапили мережі, результати яких відповідали всім нормативам та мали “запас міцності” за якістю, синю – АЗС, паливо яких не мало порушень за вимогами профільного ДСТУ, і червону – мережі, пальне у яких виявилося некондиційним, тобто мало відхилення у якісних показниках.

АЗС (дослідження по ДСТУ 7687 до: 2015) Октанове число (дослідні. Метод) (норматив – не менше 95 од.) Вміст сірки, (норматив не більше 10 мг / кг) Об’ємна частина ароматичних вуглеводнів (в%, не більше 35) Об’ємна частка бензолу (в%, не більше 1.0)
SHELL 96,2 3,9 29,4 0,44
ОККО 96,2 4 28,1 0,45
PARALLEL 95,9 5,2 29,5 0,47
KLOSHEBEL) 95,9 5,3 31,5 0,56
PPIME 96 5,3 34,2 0,72
Avantage 7 95, 3 5,1 32,5 0,52
Фактор 95,5 5,7 31,2 0,52
Укрнафта 95,8 6,1 34,5 0,70
БРСМ-Нафта 92,8 3,4 27,4 0,47
SunOil 94 17,7 19,2 1,6
МОТТО 94,2 5,5 11,8 2,3
АС-ойл 88,2 14,8 23 1,2

Проби були відправлені в сертифіковану лабораторію, де їх досліджували на відповідність нормативам профільного ДСТУ 7687 до: 2015 (бензин А-95-Евро5). Зразки були перевірені за основними параметрами – октанове число, вміст сірки, об’ємні частини ароматичних вуглеводнів та бензолу. Також всі зразки були перевірені на вміст заборонених октанопідвищувальних присадок – амінів.

Зелена зона

З 12 учасників у цю зону потрапили 5 зразків – ОККО, SHELL, KLO (пальне українського виробництва SHEBEL), PARALLEL та Prime. Насамперед був перевірений найголовніший для роботи двигуна параметр – октанове число, яке характеризує стійкість палива до детонації – передчасного згорання бензину в камері згоряння. Згідно з ним, норматив встановлений на рівні не нижче ніж 95 одиниць. Всі зразки показали відмінний результат – “запас” у всіх виявився в межах одиниці. Найбільший виявлений у ОККО (96,2 од.), SHELL (96,2 од.) і швидкозростаючої мережі Prime (96 од.). Їхні колеги всього лише на одну десяту не наздогнали рекордсменів – PARALLEL та KLO – по 95,9 од.

Зі змістом сірки, одним з найважливіших показників, який є основним для довгого “життя” двигуна, також проблем не виявилося, все пальне відповідало нормативам Євро 5. Мінімальні значення виявлені у SHELL та ОККО (3,9 і 4 мг/кг відповідно), у PARALLEL, KLO та Prime також значення у межах 5 мг/кг. Це однозначний маркер заводського походження палива.

Що стосується змісту ароматичних вуглеводнів, то у всіх учасників значення в межах норми. Далі був перевірений ще один важливий показник – вміст бензолу. Цієї токсичної речовини в бензині повинно бути якомога менше, оскільки збільшення його кількості прямо впливає на зменшення ресурсу двигуна. І тут – все на висоті. Найменша кількість – у SHELL, ОККО, та PARALLEL та (0,39, 0,45 та 0,47% відповідно), також відмінні показники у KLO (SHEBEL) – всього 0,5% за нормативу не більш ніж 1%.

І нарешті, експерти перевірили наявність у паливі вміст амінів – заборонених в Україні та світі токсичних присадок, які застосовуються для збільшення октанового числа. Очікувано, у пробах лідерів цих речовин виявлено не було.

Синя зона

Мережі АЗС Avantage 7, Фактор та Укрнафта потрапили у синю зону. Бензин А-95, що реалізується цими компаніями, відповідав усім вимогам ДСТУ, але без “запасу”. З огляду на те, що ці мережі позиціонують себе як дискаунтери, тобто мають більш низьку ціну на стелах, – це пристойний результат. Слід зазначити низький вміст сірки у пробі Avantage 7, яке склало всього 5,2 мг/кг.

Червона зона

До аутсайдерів потрапили чотири зразки, які були придбані в мережах БРСМ-нафта, Мотта, Sun Oil та АС Ойл. У всіх чотирьох випадках було виявлено недолік “октану” – БРСМ-нафта (92,8 од.), Мотта (94,2 од.), Sun Oil (94 од.). Порушення серйозне, але цифри, виявлені у пробі АС Ойл, викликали шок – 88,2 одиниць! З таким октановим числом сучасне авто навряд чи взагалі заведеться, але, якщо все-таки поїде – чекай біди з паливною системою та двигуном. Загалом такі показники октанового числа свідчать про кустарне походження палива, з заводу таке паливо не вийшло б.

Далі – більше. Сірка була перевищена більш ніж в півтора раза в зразках Sun Oil та АС Ойл, а з бензолом і зовсім біда – півтораразове перевищення у них же, та більш ніж дворазове – у Мотта.

Шкідливі аміни були виявлені у зразку Sun Oil. До речі, якщо порівнювати з попереднім дослідженням, в мережі БРСМ-нафта на цей раз амінів не виявилося, але впало октанове число. Мабуть, без використання амінів піднімати октанове число досить проблематично. Також і у фракційному складі була виявлена особливість – пізно настає температура википання, що може призвести до проблем під час запуску двигуна, а також розрідження масла в картері. Загалом такі порушення можуть призвести до серйозних проблем з автомобілями, з довкіллям та власне здоров’ям.

АЗС (дослідження по ДСТУ 7687 до: 2015) Об’ємна частина ароматичних амінів (ММА, МЕА, в%, відсутність)
ОККО відстун.
SHELL відстун.
KLOSHEBEL) відстун.
PPIME відстун.
Parallel відстун.
Фактор відстун.
МОТТО відстун.
SunOil 1,8
Укрнафта відстун.
БРСМ-Нафта відстун.
Avantage відстун.
АС-ойл відстун.

 

Резюме

Підсумки дослідження показали чітку тенденцію до істотного збільшення на ринку некондиційного палива напів- і кустарного виробництва у певних мережах АЗС. Водночас ціна на такий “продукт” не така вже низька. З іншого боку, великі мережі, такі як ОККО, SHELL та PARALLEL, гарантовано реалізують паливо з європейських та білоруських НПЗ. Слід зазначити і стабільні показники українського палива SHEBEL, реалізація якого неухильно зростає, а також безапеляційну політику якості у великій регіональній мережі Prime.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяУкраїнців зобов’яжуть платити штраф за ”євробляхи” навіть здаючи її на запчастини
наступна статтяJeep випустив гібридний Wrangler

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я