Повітря, паливо та електрика: чому плавають холості оберти двигуна?

0
панель приладів
панель приладів

Напевно багато хто стикався з неприємною ситуацією, коли стрілка тахометра то піднімається, то опускається без жодної на те причини. Якщо двигун при цьому не намагається заглухнути, якихось великих незручностей водій не відчуває, але дратує це плавання холостих обертів сильно.

У чому може бути справа і що треба перевірити насамперед?

Вид норми

Ми вже докладно розповідали про те, що таке холості оберти і чому вони перебувають у приблизно однаковому діапазоні. Точніше, повинні перебувати. І в цьому ж матеріалі натякнули, що не завжди вони будуть суворо визначеними: іноді їх зміна цілком нормальна. Пов’язано це з навантаженням на двигун, яке може змінюватися. Тому зростання обертів під час увімкнення кондиціонера або вентиляторів охолодження у спеку – це нормально. На багатьох сучасних автомобілях, де екологічність цінується вище за комфорт, холості оберти настільки низькі, що їхнє коливання може бути спричинене навіть спрацьовуванням центрального замка або ввімкненням фар. Переживати про це не варто – це не ознака несправності, а особливість роботи двигуна. Втім, позбутися плаваючих обертів у цьому випадку теж можна. Для цього достатньо трохи їх підвищити програмно, і проблема зникне.

Плаваючі оберти, які є нормою під час увімкнення споживачів, до несправностей не належать. Але ось якщо вони гуляють самі по собі, це вже погано, і тут обов’язково доведеться шукати причину цього явища. І причини, треба визнати, можуть бути найрізноманітнішими.

Звідки повітря?

Найпоширеніша причина – це підсмоктування не врахованого датчиками повітря у впуск. Не враховується це повітря або датчиком масової витрати повітря, або парою датчиків, що працюють спільно – абсолютного тиску і температури повітря. Неважливо, що саме стоїть на машині – ДМРВ або ДАД з ДТВ. У будь-якому разі надходження зайвого повітря призведе до необхідності адаптації паливної суміші за показаннями лямбда-датчика, який побачить, що вміст кисню у відпрацьованих газах стає ненормальним. Залежно від того, встановлений на машині ДМРВ або ДАД з ДТВ, механізм паливної корекції відрізнятиметься, але в будь-якому разі холості оберти плаватимуть.

Другий важливий момент зашифрований у словосполученні “не враховане датчиками повітря”: часто проблема не в самому підсосі, а в датчиках. Для ЕБУ на етапі приготування суміші не так уже й важливо, наскільки коректні дані про кількість повітря. Бреше датчик чи насправді є надлишок повітря – блоку управління наплювати, він готує суміш, виходячи з того, що бачить у сигналах ДМРВ або ДАД із ДТВ. І якщо якийсь із датчиків починає плутатися в показаннях, результат буде схожим на той, до якого призводить підсмоктування – гуляють холості оберти.

Що б там не відбувалося з повітрям, починати пошук причини танцю стрілки тахометра бажано з контролю паливної корекції. Найімовірніше, причина буде або в підсосі, або в самих датчиках. Ну а далі – перевірка датчиків і впуску на герметичність. Усе це краще робити в сервісі і зовсім небажано шукати підсмоктування повітря так, як це іноді радять в Інтернеті – шляхом розбризкування біля деталей впуску горючих сумішей (WD-40, “швидкого старту” або бензину зі шприца). Теоретично за стрибком обертів знайти місце підсосу можна, але практично можна і спалити машину. Так що з цим треба бути обережнішим, і підсос краще шукати за допомогою димової машини, а не бензину.
Під час діагностики сканером потрібно перевірити і показання деяких інших датчиків. Насамперед – положення дросельної заслінки, кисневих датчиків, датчиків положення колінвалу і положення розподілвалів. Їх несправність або нестабільна робота через проблеми з проводкою теж можуть бути причиною нестабільних холостих обертів.

Від циліндра до бака

Другий комплекс можливих причин проблем з обертами пов’язаний з паливом. Нестача або надлишок бензину винен у неприємностях з холостими обертами рідше, ніж повітря, але якщо з повітрям усе гаразд, доведеться копати глибше. Що перевіряти в паливній системі? На жаль, майже все.

По-перше, форсунки: на гарячому моторі зношені форсунки переливають частіше, ніж на холодному, і це може спричинити нестабільність холостого ходу. Втім, зазвичай несправність форсунок призводить до пропусків займання, і мотор починає троїти, а це відрізняється від плаваючих обертів. Але повністю виключити з набору причин форсунки не можна.

По-друге, це бензонасос. Класичний симптом його несправності – це недостатня продуктивність на високих обертах (тобто, знижується динаміка автомобіля), але іноді можуть і гуляти холості оберти. Картина дуже схожа з підсмоктуванням з тієї причини, що і те, і інше призводить до збіднення паливо-повітряної суміші, тільки у випадку з підсмоктуванням – через надлишок повітря, а у випадку з бензонасосом – через нестачу бензину. У будь-якому разі ЕБУ намагатиметься привести суміш до ладу (звісно, в межах можливості закладеної в ньому паливної корекції), і збоку це може виглядати як оберти, які самі по собі провалюються, а потім піднімаються. Причому на першому етапі цієї свистопляски Check Engine може мовчати, а загориться він тільки після того, як можливостей паливної корекції перестане вистачати. Тож сканером потрібно дивитися цю корекцію в лайвдаті – тобто в режимі реального часу, а не намагатися читати активні помилки, яких може не бути зовсім.

Менш поширена причина паливного характеру – знос або критичне засмічення регулятора тиску палива. У деяких випадках він здатний підкинути симптоми, схожі на несправність бензонасоса, зокрема – і нестабільні холості оберти. На щастя, його досить легко перевірити, від’єднавши від нього вакуумну трубку на холостих обертах. Якщо в роботі двигуна нічого не змінилося, РДТ потрібно замінити. Якщо в момент відключення оберти трохи стрибнуть вгору, доведеться розбиратися з ними далі – регулятор справний.

А далі – це в бензобаку. Як прості ліки можна спробувати заправитися на іншій АЗС: є невеликий шанс, що причина проблеми – неякісний бензин. Або вода в баку, яку звідти треба видалити.

Трохи заліза

Що ще може бути несправним, крім датчиків? Найочевидніше – це дросельна заслінка. Щоправда, її забруднення частіше призводить до зависання обертів, а не їхнього коливання, але все ж прочистити її можна. Бажано взагалі це робити регулярно, але не варто забувати, що деякі заслінки після чищення увімкненням-вимкненням запалювання не відкалібруєш, і в цьому разі знадобиться адаптація за допомогою сканера. Якщо його немає, краще провести ревізію заслінки в сервісі, інакше можна зробити тільки гірше. Можна перевірити і регулятор холостого ходу. Відмовляє він рідко, але хіба мало… Його теж можна почистити, але іноді доводиться міняти.

дросель

Несправності інших пов’язаних деталей (котушки запалювання, свічок, гідрокомпенсаторів, клапанів, системи фазорегулювання або приводу ГРМ) рідко спричиняють плаваючі оберти. Частіше вони викликають троїння мотора, а це вже трохи інша історія. Втім, зайвий раз перевірити ці системи не завадить: машина турботу любить і обов’язково оцінить.

З досить рідкісних, але можливих причин плаваючих холостих обертів можна ще згадати несправності в системі вентиляції картерних газів. Як ви пам’ятаєте, клапан вентиляції картерних газів працює за рахунок розрідження у впускному колекторі. Якщо він втратить герметичність і почне пропускати повітря, обороти почнуть плавати. Знайти таку несправність досить складно, хоча формально її можна віднести до підсосу повітря. Але якщо в роботі системи ВКГ є якісь відхилення, бажано перевірити і клапан PCV: можливо, причина нестабільної роботи на холостих обертах пов’язана з ним.

Нарешті, оберти можуть гуляти із зовсім екзотичних причин. Наприклад, може дурити сам ЕБУ. Знайти таку несправність самостійно практично неможливо, так що тут без допомоги фахівців не обійтися. Те ж саме можна сказати про систему уловлювання бензинових парів: начебто самі по собі і її сепаратор, і адсорбер можуть служити вічно, але в житті нічого безсмертного не буває, і якщо до плаваючих обертів приєднується занадто гучне “пшикання” під час відкручування пробки бензобака, то перевірити треба і цю систему.

Останнє, про що хотілося б нагадати, – це те, що їздити з плаваючими обертами може бути критично небезпечно для машини. Якщо їхня причина в занадто бідній суміші (через підсмоктування повітря, недостатню ефективність бензонасоса або інші причини), можна отримати ненормально високу температуру відпрацьованих газів. Вона шкідлива і для випускних клапанів, і загалом для будь-якого сучасного двигуна, який і без того страждає від високого теплового навантаження. Стояти на світлофорі, одночасно натискаючи на газ і гальмо, щоб машина не заглухла, або, скриплячи зубами, ігнорувати тисячу з гаком оборотів холостого ходу може багато хто.

І це абсолютно марно, бо усунення наслідків може вийти значно дорожчим, ніж вирішення цього питання одразу після його появи.

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяЦі дорожні знаки помічають користування телефоном і рекомендують відкласти його
наступна статтяКиївські студенти створили вітчизняний бронеавтомобіль із «нуля»

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я