Як європейське спецмито на китайські авто впливатиме на український авторинок

0

Рішення введення спеціального мита не було придумано нізвідки. В ході перевірок Єврокомісія виявила факти державного субсидування китайського автопрому, повідомляє видання Politico.

Дослівно: «китайські електромобілі субсидуються від шахти до гавані ЄС, оскільки Пекін вкладає гроші у видобуток літію, очищення металів, виробництво сталі, акумуляторів і самих автомобілів, та доставлення їх до портів Роттердама чи Гамбургу».

ЯКЕ МИТО ПЛАТИТИМУТЬ КИТАЙЦІ?

В результаті дослідження глибини субсидування виробник BYD отримав 17,4% додаткового спецмита, Geely – 20%, а максимальну ставку, а це 38,1%, дали продукції корпорації SAIC (наразі її автомобілі під брендом MG займають найбільшу частку європейського ринку серед китайських виробників). Інші автовиробники з Піднебесної, не згадані тут, теж матимуть найвище додаткове податкове навантаження на свої електромобілі, повідомляє Інститут досліджень авторинку. При цьому на китайські авто в Євросоюзі діє ставка мита 15%, в той час, як для інших іноземних авто вона складає 10%.

Наразі ці антидемпінгові мита вводяться як тимчасові, й набудуть чинності з 4 липня. Хоча при цьому передбачено механізм, який дозволить стягувати спецмито «заднім числом» з автомобілів, які імпортуються до ЄС з березня цього року.

Торгово-промислова палата Китаю не залишила без відповіді такі кроки, висловивши «шок, глибоке розчарування та невдоволення цим протекціоністським заходом», й засудила антисубсидійне розслідування, назвавши його «полюванням на відьом».

Реакція Китаю очевидна – будь-які бар’єри на кшталт спецмит стримують експансію їхньої продукції на нові ринки, і при цьому слід розуміти, що до початку торгівлі в Європі китайським автофабрикам довелося інвестувати значні кошти в сертифікацію, виконання норм безпеки, адаптувати виробництво та постачання комплектуючих для відповідності усім місцевим вимогам, включаючи гарантійну підтримку продукції.

ЄВРОПЕЙСЬКІ АВТОВИРОБНИКИ НІБИ-ТО “ПРОТИ”

Європейські автовиробники, які можуть стати жертвами китайського “вторгення” дешевих автомобілів, відреагували спокійно. Вони здебільшого не схвалюють введення спецмит попри те, що це мало б насамперед захистити їх від недобросовісної конкуренції.

«Справедлива і, перш за все, вільна світова торгівля є дуже важливою, вона стимулює інновації та зростання. Те, що ми не можемо використовувати як країна-експортер, — це збільшення торговельних бар’єрів», — сказав генеральний директор Mercedes-Benz Ола Келленіус. – «Ми повинні працювати над зменшенням торговельних бар’єрів».

«Європейському автомобільному сектору для того, щоб бути глобально конкурентоспроможним, перш за все потрібна надійна промислова стратегія для електромобільності», — заявила Сігрід де Вріз, генеральний директор асоціації ACEA.

Насправді не стільки жага до справедливої конкуренції, скільки наявність власних бізнесів (або спільних підприємств) європейських автоконцернів у Китаї, стало причиною таких висловлювань. Адже існує висока ймовірність симетричної відповіді Пекіна, що неодмінно відіб’ється і на європейському автопромі. Як приклад можна згадати нещодавній дефіцит мікросхем.

Тому не виключено, що найближчим часом рішення щодо запровадження доволі високих спецмит на китайські електромобілі може бути переглянуте.

ЯК ЦЕ МОЖЕ ВПЛИНУТИ НА УКРАЇНСЬКИЙ АВТОРИНОК?

Насамперед нагадаємо, що розмитнення будь-яких легкових електромобілів в Україні відбувається на пільгових умовах, лише зі сплатою невеликого акцизу 1 євро за 1 кВт-год ємкості тягового акумулятора. Ці норми діятимуть до 1 січня 2026 року – тобто ще півтора року.

Власного виробництва електромобілів в Україні немає, і навряд чи з’явиться хоч один проєкт до закінчення воєнного стану й стабілізації економіки в цілому. Тобто, ризиків щодо запровадження спецмит у нас, подібно як це відбулося в ЄС, немає.

Про що ще варто згадати – це те, що тимчасово недоступне, але вкрай потрібне – морські порти, які зараз працюють в обмеженому режимі, і не приймають судна з товарами, в т.ч. автомобілями. Шлях через європейські порти істотно дорожчий, однак не закритий.

Сумарно всі ці обставини можуть створити можливість реекспорту «майже нових» китайських електромобілів з України до країн Європейського Союзу. Тобто фактично нових, але у статусі вживаних, як це робиться для України та деяких інших держав. Звісно, будь-який подібний канал постачання можна заблокувати якимось бюрократичним рішенням, однак зараз перелічені внутрішні обставини плюс спецмита в ЄС створюють цікаве підґрунтя для українських автодилерів, особливо тих, які вже мають досвід імпорту авто з Китаю.

Джерело: Авто24

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяInfiniti створювала дизайн салону XQ80 немов справжній витвір мистецтва
наступна статтяРозкрито технічні характеристки нового електрокросовера Smart #5

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я