Як перереєструвати авто через “Дію”: покрокова інструкція

0

В середині грудня в Україні запрацюють нові правила купівлі-продажу автомобілів: перереєструвати авто можна буде у смартфоні, з допомогою мобільного додатка «Дія». Як це зробити?

Експерти Інституту досліджень авторинку детально вивчили оновлену нормативну-правову базу та пояснили, як практично відбуватиметься продаж машини онлайн. Виявилося, що є нюанси.

Можливість переоформити автомобіль, не відвідуючи Сервісних центрів МВС, стала можливою внаслідок ухвалення Постанови Кабміну № 1019 від 10 вересня 2022 р. Цей документ змінив порядок реєстрації та перереєстрації транспортних засобів, давши українцям право вибору: звернутися до Сервісного центру чи пройти процедуру онлайн, в особистому кабінеті водія чи в мобільному додатку «Дія». Почне діяти механізм найближчим часом: три місяці від часу публікації, передбачених постановою, минає в середині грудня.

Хто зможе перереєструвати авто онлайн?

Доступною така можливість буде лише для фізичних осіб. Тобто, якщо покупець або продавець — юридична особа (компанія), продати автомобіль можна буде лише класичним способом.

Неможливо буде перереєструвати машину, за продаж котрої потрібно сплачувати податок. Це, відповідно до українського законодавства, усі транспортні засоби, окрім легковиків, мотоциклів та мопедів, якщо це перший продаж протягом звітного податкового року. За другий та всі наступні автомобілі, продані протягом року, уже необхідно сплачувати збір.

Тобто, в «Дії» перереєструвати онлайн можна буде лише ці три категорії транспортних засобів:

легкові автомобілі;
мотоцикли;
мопеди.
У послузі відмовлять також у разі, коли:

результати перевірки за реєстрами та базами даних встановлять факт перебування транспортного засобу або фізичної особи в розшуку, наявності відповідних обмежень чи обтяжень;
в Єдиному державному демографічному реєстрі відсутня інформація щодо зареєстрованого місця проживання;
під час перевірки відповідних відомостей, внесених в електронній формі, виявлено недостовірну інформацію або розбіжності. У такому разі кошти, сплачені за надання послуги, не повертаються.
Спочатку — експертне дослідження

На момент перереєстрації автомобіля онлайн, в Єдиний державний реєстр транспортних засобів повинен бути завантажений електронний висновок експертного дослідження. Його можна отримати, надавши автомобіль для фізичного огляду працівникам Експертної служби МВС або інших державних спеціалізованих установ.

Таке дослідження відтепер обов’язкове, а проводять його з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів (виявлення фактів знищення, підроблення або зміни номерів вузлів та агрегатів транспортних засобів, підроблення реєстраційних документів), і включає огляд транспортного засобу та звірку інформації, внесеної до його реєстраційних документів. Натомість оглядати автомобіль додатково у Сервісному центрі вже не будуть.

Висновок огляду дійсний лише 10 діб, тому протягом цього періоду потрібно перереєструвати автомобіль. В іншому випадку проходити дослідження доведеться повторно.

Як практично виглядатиме процедура перереєстрації авто онлайн?

Потрібно авторизуватися в електронному кабінеті водія або на Порталі Дія.
Власник (продавець) повинен подати заяву в електронній формі. Її поля заповняться автоматично, необхідні дані система підвантажить із відповідних баз даних.
Продавець та покупець повинні накласти на документи електронні підписи. Договір купівлі-продажу вважатиметься укладним онлайн.
Працівники сервісного центру МВС перевірять відомості про власника та транспортний засіб за відповідними реєстрами та базами даних.
Після цього електронний варіант свідоцтва про реєстрацію з’явиться в мобільному додатку «Дія».
Новому власнику фізично прибути у Сервісний центр МВС, де здати старі номерні знаки та свідоцтво про реєстрацію, а взамін отримати нові документи. Зробити це можна буде позачергово, не очікуючи в загальній черзі та не отримуючи “талончика”.
Наразі невідомо, оскільки попри те, що електронний кабінет та «Дія» справді працюють 24/365, документи мають пройти фізичну перевірку, яка виконується людиною, працівником СЦ МВС. Якщо ці перевірки здійснюватимуться лише у робочі години СЦ – тоді, відповідно, доведеться чекати поки не з’явиться вільний працівник, який візьметься опрацьовувати вашу заяву. Якщо ж буде налагоджена робота чергових працівників, нехай не цілодобова, але принаймні у вихідні дні СЦ (зараз це неділя та понеділок) – тоді доступність послуги у часі розшириться, й підвищиться оперативність її виконання.

Проте часом буває так, що на практиці деякі цілком хороші ідеї можуть бути реалізовані не зовсім у тому вигляді, як їх уявляли ініціатори. Тож, як усе це запрацює, стане остаточно зрозуміло буквально через кілька тижнів.

Що далі?

Можливість перереєстрації транспортних засобів в «Дії» — це важливий елемент у формуванні цивілізованого авторинку. Саме діджиталізація цієї сфери збільшить прозорість, знизить корупцію та викоренить шахрайство, наголошують експерти Інституту досліджень авторинку.

Найбільше нова послуга вплине на зменшення черг у Сервісних центрах та маніпуляцій навколо неї. Навіть якщо автомобіль купують в іншому регіоні, достатньо пройти експертне дослідження, оформити купівлі на місці з допомогою «Дії», а фізичні документи отримати за кілька днів в регіоні проживання.

Серед недоліків експерти виділяють обмежену сферу застосування нових правил. Новою системою не зможе скористатися бізнес (юридичні особи), а також під час продажу інших видів транспортних засобів, продаж яких потребує сплати податків. Також реєстрація в «Дії» передбачає лише перереєстрацію, тобто зміну власника уже раніше зареєстрованого автомобіля в Україні. Перша реєстрація «свіжопригнаної» машини й надалі відбуватиметься із відвідуванням Сервісних центрів. Проте – це плани на майбутнє, які, з великою імовірністю, теж з часом будуть реалізовані.

Авто24: https://auto.24tv.ua/yak_perereiestruvaty_avto_cherez_diiu_pokrokova_instruktsiia_n42219

Читайте нас : наш канал в GoogleNews та Facebook сторінка - Автопоради: ваш гід у світі авто
попередня статтяLamborghini Huracan отримав позашляхову версію
наступна статтяЯк позбутися конденсату на вікнах всередині авто взимку: прості правила для водіїв

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я